İstanbul’da denizin rengi değişti. Korkutan manzara ne ifade ediyor?

İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde yosun patlamasından dolayı bazı bölgelerde deniz renginin kızıla ve sarıya döndüğü görülürken renk değişimi dron kamerasına yansıdı.

Sosyal medyada gündem olan görüntülerde deniz kırmızı ve sarıya dönerken, hava sıcaklığının artışıyla beraber ilçede denizdeki alg yoğunluğunun artması dikkat çekti.

“LOKAL BİR ARTIK GİRDİSİNDEN KAYNAKLI OLABİLİR”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meriç Albay, Büyükçekmece’de denizin rengindeki değişimin yerel bir kalıntı girdisinden kaynaklanabileceğini söyledi.

Prof. Albay, su sıcaklığındaki artış ve kirlilik kaynaklarının birleşimi olduğunda alg büyümesinin de artma eğilimine girdiğini belirtti.

Prof. Albay, su sıcaklığının artmasıyla birlikte kirlilik kaynakları (azot, fosfor gibi besin tuzları) birleşince alg artışının yaşandığını belirtti.

Bu durum bölge halkı ve çeşitli faaliyetler için denize güvenen halk arasında endişelere yol açarken, tekne sahibi Murat Kömürcü ise daha önce böyle bir yosun patlamasıyla karşılaşmadığını söyleyerek, durumdan endişe duyduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir